Alkoholizm

alkoholizmAlkoholizm nie jest chorobą nieuleczalną i nie musi prowadzić do tragedii.

Alkoholizm jest chorobą, która zaczyna się i rozwija powoli, najczęściej niezauważalnie. Chory uświadamia sobie jej istnienie, kiedy jest w pełni rozwinięta. Polega ona na utracie kontroli nad piciem napojów alkoholowych. Może doprowadzić do przedwczesnej śmierci z przyczyn cielesnych (np. marskość wątroby), lub ze względu na pogarszający się stan psychiki (np. depresja prowadząca do samobójstwa), jak również z powodu działań podjętych pod wpływem spożytego alkoholu (np. spowodowanie wypadku).

Nie wymyślono jeszcze leku, którego zażywanie spowoduje pozbycie się nałogu. Leki wspomagają terapię, nie mogą jej jednak zastąpić.

Alkoholizm wpływa negatywnie nie tylko na życie samej osoby uzależnionej, ale też bliskich, rodziny, współpracowników, osób z sąsiedztwa.

Wielu uzależnionych w początkowym stadium choroby, stosuje strategię wyparcia. Mówią: „ze mną jest inaczej, nie upijam się codziennie”, „mnie ten problem nie dotyczy”, „piję okazjonalnie”. Dlatego tak ważnym, pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie problemu jakim jest brak kontroli nad ilością wypijanego alkoholu, a następnie poszukanie pomocy. Jeżeli czytasz ten tekst, to pierwszy krok już zrobiłeś. Moim celem jest pomóc osobie dotkniętej chorobą alkoholową pokonać nałóg, wyjść na życiową prostą, zregenerować zdrowie fizyczne i psychiczne. Mam odpowiednie wykształcenie i kompetencje. Metody terapeutyczne dopasowuję indywidualnie do każdej zgłaszającej się osoby. Wskazuję drogę do wolnego od nałogu, satysfakcjonującego życia i pomagam ją przebyć. W swoją pracę angażuję się maksymalnie ponieważ wiem, że od jej efektów  w dużym stopniu zależy jakość życia osoby uzależnione, jak również jej bliskich. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wychodzenie z alkoholizmu wymaga wytrwałości, systematyczności i zaangażowania ze strony osoby uzależnionej.

Częstotliwość konsultacji terapeutycznych wynika z potrzeb osoby uzależnionej i rezultatów pracy.

Zapewniam osobie uzależnionej oraz jej bliskim wsparcie i poradę także w rozwiązywaniu innych problemów życiowych, które często towarzyszą lub są efektem nadużywania alkoholu.